14

Přátelé, kamarádi a milovníci aut, určitě jste už někdy slyšeli o značce Alfa Romeo, a taky jste určitě slyšeli spoustu krásných dezinformací a pomluv ohledně poruchovosti. V tomto článku vám ovšem sdělím jak je to doopravdy a budu se snažit být co nejvíce upřímný. Popsat vám proč zrovna Alfa Romeo zaujala zrovna mě a proč by měla možná i vás :).

Začal bych asi tak, že jsem momentálním vlastníkem auta Alfa Romeo Giulietta 1.6 JTDm 77Kw, dříve jsem vlastnil i Alfu Romeo 156 1.9 JTD. No určitě vás zajímá proč třeba jen naftové motorizace je to naprosto jednoduché. Když už se řeší zrovna u těchto aut motor musím říct, že naftové motory od této značky jsou naprosto ale naprosto nesmrtelné, bohužel moje AR 156 nebyla ve vůbec hezkém stavu a přesto mě odvezla každý den 80Km, i když se mohla kdykoliv “vysypat”. Neudělala to a za to jsem jí naprosto vděčný.

Co se týká té druhé Alfy, ta už je naštěstí v mnohem lepším stavu, vlastně skoro jako nová. Obě Alfičky jsem využíval jak na klasické “Daily” tak i na víkendové vyjížďky. Odpověď na otázku proč je jednoduchá, jakákoliv Alfa má neskutečně pohodlné sedačky ať už jedete 20km do obchodu nebo 200km na výlet do Prahy. Jednoduše řečeno z Alfičky vás zadek bolet nebude.

Jsem si jistý, že některé z vás bude taky zajímat třeba podvozek. Odpověď opět naprosto jednoduchá, podvozek je u Alfiček něco co jim prostě nelze vytknout. Alfa se do zatáček vrhá s velkou chutí a radostí, nezaváhá ani na chvilku i ve vysoké rychlosti je perfektně ovladatelná a jak se říká “drží stopu”. Podvozek je zde naprosto perfektní i když musím sám uznat, že vzhledem k tomu, že tato značka je už od výroby rýsována do “sportovního” stylu tak je podvozek o něco tvrdší což u “sportovnějších” aut bývá běžné. Tvrdší než jste zvyklí například z koncernových aut. Každopádně tohle určitě neberu jako zápor,  podvozek je prostě perfektní.

Motorizace, servis, díly upřímně vám na rovinu sdělím, že pokud už se rozhodnete nějakou tu Alfu koupit připravte se určitě na to, že vám jí neopraví kdejaký Franta od vedle, teda pokud taky nevlastní Alfu. Každopádně pokud se chystáte servisovat určitě si najděte nějaký servis, který se třeba přímo na tuto značku specializuje, je to jistější a bezpečnější.

Horší bude ovšem cena dílů, protože kvůli některým dílům si budete muset sáhnout trošku hlouběji do kapsy. Alfa je bohužel o něco dražší koníček, a pokud se tomuto “zbytečnému investování” chcete vyhnout jak jsem psal výše kupte si raději Alfu s naftovým motorem.

Co se týká těch benzínových nedá se o nich už tvrdit, že by byli stejně spolehlivé jako naftové, ovšem pokud se rozhodnete a koupíte Alfu s motorem 1.6 TS (TwinSpark) například s jasnou servisní historií tak toho se určitě nebojte. Alfa stejně jako každé auto by se mělo kupovat jen se servisní historií a pokud si nechcete naběhnout tak určitě nekupujte Alfu u nějakého pochybného joudy co vám bude tvrdit jak na tom všechno udělal ale servisní historie žádná.., protože to vás potom bude stát klidně půl chalupy.

Ještě bych dodal, že to určitě není auto, které by jste si koupili aby jste jezdili na spotřebu, jelikož i 1.6 JTDm dokáže při 50/90/50 papat klidně 9-10L/100km. Když se budete snažit dáte to možná na 6L/100km a to radši nechtějte znát spotřebuju 1.6 TS (TwinSpark Benzínový motor), to je teprve spotřebička. Takže upřímně pokud jste “šetřílkové” tak si Alfu radši nekupujte.

No abych to pořád neokecával, napíšu sem jak to cítim já. Alfa je prostě auto pro “srdcaře”. Je to auto, které si vás dokáže získat už například jen svým jedinečným vzhledem, který se nevidí na každém rohu. Jednoduše svým vzhledem dokáže okouzlit, já vždy říkám že Alfa má to co dnes už skoro žádné auto a ačkoliv to může znít bláznivě tak ano je to auto které má duši. Lidem, kteří nikdy nezažili takové to “propojení” s autem se to těžko vysvětluje, ti z vás, kteří to zažili určitě chápete. Alfička vám vždy bude dávat krásnou odezvu na cokoliv co uděláte  a ať už uděláte cokoliv nikdy vám neřekne ne. Je to Auto ve kterém se chcete pořád projíždět, protože každá jízda je prožitek. I když už mám svojí Giuliettu hodně dlouho ten prožitek nevyprchal, z každé jízdy mám radost, jelikož s Alfou Romeo to nijak ani nejde.

Takže na závěr ano Alfa Romeo je určitě auto, které stojí za pozornost a pokud máte rádi něco jedinečného tak hurá do toho. Je to auto, které má pár nevýhod jako je třeba dražší servis a díly ale zase na druhou stranu pokud tomu autu dodáte vše co je potřeba vždy vás potěší skvělou jízdou a prožitkem, který vám v dnešní době už nedá žádné auto, alespoň tak to cítím já.

Doufám, že třeba tento článek byl pro někoho přínosný a, že jste se třeba dozvěděli něco nového. 

S Pozdravem a přáním krásného dne

Alfista Pepé