10

Automobilka Cupra letos slaví tři roky od svého založení, nejedná se o žádné ohromující číslo ani kulaté výročí. Přesto bude tento rok pro automobilku důležitý (hlavně pro její fanoušky), jelikož bude ve znamení auta jež bylo přáním mnoha automobilových novinářů a petrolheadů.

Dlouhodobé spekulace se stali skutečností a crossover Formentor dostává do vínku nejsilnější motorizaci od samotné Audi. Jedná se o přeplňovaný zážehový pětiválec o objemu 2,5 litru spolupracující se sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG a pohonem všech kol. Výkon v případě verze VZ5 dosahuje slušných 390 koní (287kW) a 480 Nm. Akcelerace z 0 na 100 km/h zabere pouze 4,2 sekundy a může pokračovat až na elektronicky omezených 250 km/h.

Novinky ale nejsou jen o motorizaci, nové jsou například šestipístkové brzdy Akebono. Světlá výška se oproti klasice snížila ještě o 10 mm, takže otázka jestli se dá pořád Formentor považovat za crossover?. Adaptivní tlumiče nabízejí 15 úrovní pro různé jízdní situace.

Vnějším poznávacím znakem budou na příklad čtyři měděné koncovky výfuků a kolem karbonový difuzor. Přepracování se dočkala také kapota a přední nárazník.

Na závěr stačí dodat jednu špatnou zprávu a tou je, že se bude jednat o limitku. Cupra postaví pouze 7000 exemplářů, takže jestli jste na ni netrpělivě čekali nebo vás při čtení těchto řádků zaujala, nečekejte ani minutu.

Napsáno

Jan Páv

Blázen do aut co miluje řízení a cokoli kolem aut.

E-mail:
pav@driveblog.cz