Poslední čtvrtá generace Fabie mě zaujala již na premiérových jízdách krátce po uvedení. Ve výbavě Monte Carlo se však jedná o ten pravý univerzál a opět předčila mé očekávání.

Stále mám v živé paměti první jízdy se čtvrtou generací Fabie v září roku 2021. Pocity, které jsem si tehdy z Fabie odnesl byly velice přesvědčující…Konečně Fabie “dospěla”.

Když jsem tedy loňský rok dostal klíčky od úplně nové Fabie v mé oblíbené výbavě Monte Carlo a v opravdu oči upoutávající červené metalíze Velvet…nemohl jsem být zklamaný.

První pohled

Už na první pohled je patrné, že se designeři konečně chtěli zbavit těch dokola omílaných nevyvážených proporcí. Něco málo k rozměrům…na výšku je nová Fabie nižší o 8 mm, delší o docela velkých 11 cm a širší o 4,8 cm. Rozvor náprav pak narostl o 9,4 cm a rozchod kol o 6,2 cm vpředu a 5,2 cm vzadu. To vše podtrhuje samotný design, který je oproti všem předchozím generacím profilovaný více horizontálně, včetně zadních svítilen a dodává autu více rozkročený postoj.

Důležitou změnou je nová platforma MQB A0, díky které se Fabie konečně dorovnala koncernovým sourozencům Polu a Ibize. Jde tak v nabídce Škody již o třetí model na této platformě, po Scale a Kamiqu. A právě poslední jmenovaný Kamiq svojí úspěšností přidělal Fabii vrásky na čele…hold crossovery táhnou.

Osobně z trojice “levných” aut od Škodovky jsem vždy měl nejblíž ke Scale a dávala mi největší smysl, avšak po tomto testu se právě ta Fabie vrazila do mé paměti nejvíce…o tom však až na konci.

Výbava Monte Carlo patří k pomyslnému vrcholu nabídky a není tak divu, že se na sebe snaží upoutat pozornost…no a velmi se jí to myslím daří. Mnou testovaný exemplář v příplatkové červené metalíze Velvet (která je synonymem právě pro Monte Carlo) spolu s černě lakovanými doplňky, černou střechou, zatmavenými světly a okny měl opravdový šmrnc. Dokonce se mi nejednou stalo, že se za Fabií někdo na ulici otočil a to je u Fabie opravdu poklona (přeci jen jsou jich plné ulice).

Snad jen jedna věc mi opticky vadila a tou jsou Aero Kryty na jinak opravdu hezkých 17″ litých discích. 

Interiér

Po usednutí do interiéru zaujmou krásné a docela masivní sportovní sedačky, které jsou opravdu i pohodlné a nemusel by se za ně stydět nejeden hothatch. Jak je u Škodovky zvykem tak disponují integrovanou hlavovou opěrkou, avšak oproti trojkové Octavii RS jsou vyšší a tak Vám hlavová opěrka nebude končit v půlce hlavy (pokud jste vyšší postavy). Nepochopím snad jen nemožnost nastavit loketní opěrku…ta má pouze jednu polohu, ačkoli Kamiq nebo Scala ji mají podélně nastavitelnou.

Palubní deska designově vychází ze Scaly a Kamiqa. Oproti nim však bohužel obsahuje pouze tvrdé plasty, nicméně díky kulatým výdechům ventilace na krajích a červené ozdobné lince táhnoucí se celou palubní deskou působí více hravým dojmem. Celý dojem pak podtrhuje měkčený dekor imitace karbonu před spolujezdcem, který zároveň najdeme i na bočnicích již zmiňovaných sedaček.

Celkově kvalita materiálů v interiéru je ale největší slabinou auta. Nejvíce se šetření projevilo na zadních výplních dveří, které jsou celé vyrobeny z jednoho kusu tvrdého plastu. Nenajdeme zde ani měkčenou část pro odložení loktů. Celou černotu rozbijí pouze chromová klička dveří.

V mnou testovaném kousku chyběla panoramatická střecha, což kvituji. Bohužel u Fabie ji totiž nelze zatáhnout, jste tak omezeni pouze na stínítko z originálního příslušenství. To je dosti nešťastné řešení. 

Jak jsem již zmínil tak velkou revolucí nové Fabie je její šířka a to je znát hlavně uvnitř. Jako důkaz například ve středové konzoli již konečně nalezneme dva tzv. “cupholdery” vedle ruční brzdy, které jsou chytře vyjímatelné podle sloganu “Simply Clever”. Můžete tak přijít do kavárny i s vlastním držákem.

Přesuneme se na zadní sedačky…Dospělost auta mimo jiné určuje to, jestli se do něj usadí čtyři dospělé osoby. Mám osobně odzkoušeno, že i pět se jich sem posadí. Nejde sice o nic pohodlného ale na kratší vzdálenost se nejedná o problém. V podélném směru jsem si pak za sebe pohodlně usadil (výška 181 cm), aniž bych měl kolena vražené řidičovi do beder.

A poslední zastávka interiéru nevede jinam než do kufru…Ten nabízí 380 litrů a jedná se tak o hodnotu srovnatelnou s posledním Golfem osmé generace. To není vůbec špatné.

Jízdní vlastnosti

Zatím jsem tedy novou Fabii moc nehanil, a nebudu ji hanit ani v případě jízdních vlastností. Ono to popravdě ani nejde.

To, že 1.0 TSI o výkonu 81 kW pod kapotou nebude lenoch jsem věděl. Zaujalo mě však to jak malý pocitový rozdíl je mezi silnější 1.5 TSI a právě tímto litrem. Mám dlouhodobé zkušenosti se Scalou s 1.5 TSI v manuální převodovce a i když papírově je výkonový rozdíl docela zásadních 29 kW tak reálně je silnější patnáctistovka pocitově línější než se zdá. Litr sice netáhne tolik od spodních otáček a musíte ho trošku vytočit ale zase působí více lehčím dojmem. Výkon je na lehkou Fabii absolutně dostačující a na dálnici se s ní vůbec neztratíte. 

Manuální převodovka má typické přesné koncernové dráhy a samotné zpřevodování je typické dlouhým prvním stupněm. Kdo ale řídil moderní 1.0 TSI tak na to  musí být zvyklý. Na šestý rychlostní stupeň při rychlosti 130 km/h pak točí nějakých necelých 3 000 ot./minutu. Pro porovnání starší verze tohoto litru v dříve testovaném Rapidu točila při 130 km/h nějakých 2 500 ot./min.

O přeplňovaných litrech se v hospodách často traduje, že přeci musí jezdit se strašně velkou spotřebou ale opak je pravdou. Upřímně se nepovažuji za člověka, který umí jezdit na spotřebu ale i tak jsem zvládl jezdit s dlouhodobou spotřebou okolo 5,9l na 100 km. A s již několikrát zmíněnou 1.5 TSI se nedostanu pod 6l na 100 km. Takže mám již několikrát potvrzeno, že se s litrem dá jezdit za málo a paradoxně nejúspornější jsou na dálnici kam byste si prvoplánově litr přeci nekoupili…no hold TSI není HTP.

Samozřejmě, že spotřeba pak roste se zatížením vozu ale zase krátká Fabie není stěhovák.

Další velké překvapení je podvozek, který je hezky sebejistý a právě spolu s nižší a širší stavbou karoserie zajišťuje slušnou stabilitu. Nepříjemný pocit, že se v zatáčce vyklopíte známý z předešlých dvou generací je konečně pryč. Hallelujah!

Součást standardní výbavy verze Monte Carlo je volič jízdních režimů. V testované verzi nebyl příplatkový sportovní podvozek s volitelnou tuhostí tlumičů, takže navolit se můžete pouze řízení a motor. V případě nastavení motoru do režimu “sport” se zlepší odezva na plynový pedál a při jeho puštění auto vždycky jakoby “cukne” čímž máte falešný pocit, že musíte mít alespoň 300 koní pod kapotou.

Když do režimu “sport” přepnete řízení tak Vám ztuhne volant a je vyvolaný falešný pocit tuhého řízení. Bohužel po zkušenosti z mého jedničkového BMW kde řízení bylo tuhé přirozeně a přesně jste cítili co dělají přední kola tak zde řízení sice ztuhne ale žádnou zpětnou vazbu Vám nedá. Je to tedy spíše obtěžující….ale to je u většiny moderních aut.

Závěr

Za poslední dobu jsem mohl vyzkoušet snad všechny verze nejmenších škodovek Scaly a Kamiqu. Fabii jsem však zatím na delší dobu půjčenou neměl a o to víc jsem byl na ni zvědavý. 

A rovnou mohu říct, že jako mě předtím zaujala Scala Monte Carlo s 1.5 TSI pod kapotou, tak teď takto vzpomínám právě na tuto testovanou Fabii. Osobně mám slabost pro malé hothatche nebo hatchbacky, které si hrají na sportování. Ačkoli čtvrtá generace Fabie již jako plnohodnotné RS nepřijde tak verze Monte Carlo se jeví jako taková částečná náhrada a vlastně mi ani nevadilo, že to není vrcholná verze s 1.5 TSI. Protože s litrovým “téesíčkem” auto působí tak krásně hravě a lehce, že ve spojení s již vyspělým podvozkem do sebe všechno krásně zapadá. 

Rozhodně se nejedná o bezchybné malé auto ale když vezmu v potaz výše zmíněné poznatky, tak mě jako důstojná konkurence napadá snad jen Clio od Renaultu. Vše zmíněné by se mohlo říci i o koncernových sourozencích Fabie aka Ibize nebo Polu, takže zde už záleží spíše na vkusu každého z nás.

A na závěr to nejdůležitější a tím je cena…v době psaní tohoto testu je základní cena výbavy Monte Carlo, právě s litrovým TSI o výkonu 85 kW (upgradována verze místo 81 kW) a manuální 6st. převodovkou 519 900 Kč. Jak je zvykem u koncernových aut, tak cena se snadno může vyšplhat do velkých výšin. S příplatky a silnějším motorem klidně až na 700 000 Kč. To už na Fabii není málo a takovou cenu by si u mě neobhájila. Můžete však zabrouzdat do sekce ročních aut Škoda Plus a tam se dá takováto testovaná Fabie pořídit i do 500 000 Kč s nájezdem kolem 10 000 km a to už je zajímavá nabídka.

Co myslíte?…

Klady

+ Design, vnitřní prostor, kufr, jízdní vlastnosti, spotřeba

Zápory

– Kvalita materiálů uvnitř, nenastavitelná loketní opěrka, u panoramatické střechy nemožnost jejího zatažení, cena vybavených verzí

Objem999 ccm
Převodovkamanuální 6-stupňová
Výkon81 kW / 110 hp
Max. točivý moment200 Nm
Max. rychlost205 km/h
Zrychlení 0-100km/h9,7 s
Spotřeba v testu5,9l / 100km

Napsáno

Jan Páv

Blázen do aut co miluje řízení a cokoli kolem aut.

E-mail:
pav@driveblog.cz