Tak jako každý rok v tuhle dobu, se konalo pro automobilky nejdůležitější vyhlášení v Evropě. Konkrétně vyhlášení Evropského Auta roku 2021. Letošní ročník stejně jako ten minulý se nekonal součástí Ženevské autoshow, ta byla v posledních dvou ročnících zrušena, jak jinak než kvůli coronaviru. To ale není jediným pojítkem posledních dvou vyhlášení.

Evropským Autem roku 2021 se stala Toyota Yaris, takže zástupce B segmentu, stejně jako rok minulý kdy titul získal Peugeot 208. Český národ může být trošku více pyšný, jelikož se nový Yaris začne kromě francouzského Valenncienes vyrábět také v českém Kolíně. 

Do finále se dostalo celkově sedm kandidátů. Na druhé pozici hned za Yarisem se umístil Fiat 500e s 240 body. Následován Cuprou Formentor 239 bodů, která se v průběhu vyhlašování držela ve vedení. Další příčky dopadly v tomto pořadí: 4. VW I.D.3 – 224 bodů, 5. Škoda Octavia – 199 bodů, 6. Land Rover Defender – 164 bodů, 7. Citroen C4 – 143 bodů.

Zajímavostí je, že i česká Škoda si ze začátku vyhlašování vedla dobře, zvítězila v Rakousku, Švédsku a Česku.

O vítězi rozhodla odborná porota složená z 59 novinářů z 22 evropských zemí. Každý novinář má k dispozici 25 bodů, které musí rozdělit mezi finalisty. Česko má v porotě jednoho zástupce, kterým je Jiří Duchoň.

Napsáno

Jan Páv

Blázen do aut co miluje řízení a cokoli kolem aut.

E-mail:
pav@driveblog.cz